Toksyczny związek - jak go uniknąć?

dłonie z kajdankami

Jak miłość ducha odnosi się do związków?

Miłość może być rozumiana bardzo szeroko, również jako uniwersalny wymiar ludzkiej egzystencji. Porządek ludzkiego istnienia i wzgląd miłości łączą się ze sobą, tworząc naukę dotyczącą związków. 

Pisze o tym Bert Hellinger w swojej fantastycznej i wielowymiarowej książce “Miłość Ducha – Czym jest i jak osiąga spełnienie.” Opierając się na swoim wieloletnim doświadczeniu stworzył  termin “Hellinger sciencia” – naukę o miłości ducha. 

Jest ona rozumiana przez Hellingera jako nauka uniwersalna, dotycząca relacji w wielu wymiarach:

  • relacjach w rodzinie (związku męża i żony, rodziców i dzieci, dziadków i wnuków)
  • relacji zawodowych (w miejscu pracy)
  • relacji rozumianych bardzo szeroko, bo między kulturami i narodami.

Zaniedbane relacje prowadzą do nieporządków i konfliktów między ludźmi. Mają one ogromny wpływ na ludzki organizm, na zdrowie psychiczne i fizyczne. Odgrywają istotną rolę w powstawaniu chorób oraz ich leczeniu.

W dzisiejszym wpisie zajmiemy się tym, co z reguły bywa najważniejsze czyli miłością ducha w związkach i tym, jak uniknąć toksycznego związku.

Jak uniknąć toksycznego związku?

Gdy przychodzi niezadowolenie w sprawach miłosnych, a dokładnie w związkach to oznacza, że gdzieś na tej płaszczyźnie panuje chaos. 

Nie ma to znaczenia czy jesteś singlem czy w związku. Takie trudne emocje w toksycznym związku mogą przytrafić się każdemu. I to na każdym etapie jego życia. Warto to poukładać, aby zrozumieć jakie są fundamenty szczęśliwej relacji. 

Uporządkowanie miłości dokładnie rozpoczyna się od uświadomienia jednej bardzo ważnej rzeczy. Tak banalnej, a jednak bardzo ważnej…

Często błądzimy i ciągnie nas, aby przede wszystkim zmienić drugą osobę – tu muszę Cię rozczarować, bo to nie tędy droga!

Jak unikać niebezpieczeństwa w miłości?

Bardzo często manipulujemy i pragniemy mieć partnerów w naszych związkach z całkiem innego powodu niż to, jaka ta osoba jest. 

Na przykład szukasz mężczyzny o zawodzie lekarza albo adwokata. Kobiety, która pięknie śpiewa albo jest modelką. Skupiasz się na ich roli w społeczeństwie. Na tym, jak będą się prezentować u Twojego boku. Myślisz o tym, co powinno być tylko dodatkiem do tego jak oceniasz drugiego człowieka. Zapominasz o wartościach, które są dla Ciebie ważne. 

Pamiętaj, że niektórzy szukają tylko przyjemności. Mogą okazać się interesowni, ponieważ chcą aby się nimi opiekować. Znajomość z Tobą mogą traktować jako okazję do wzbogacenia się lub trampolinę do kariery.

Dużym niebezpieczeństwem jest też sytuacja, gdy chcesz drugą osobę zmienić albo posiąść. Traktujesz ją jak swoją własność, tłumacząc to tym, że chcesz ją ochronić lub uratować.  Bądź widzisz w niej tylko ojca lub matkę swoich dzieci. 

Wtedy zaczynasz związek na wypełnienie braku, a nie aby mieć kogoś u swojego boku. Skupiasz się na tym, czego nie masz, a nie na człowieku z którym zetknął Cię los… Zapominasz wtedy, że nie tędy droga do wartościowej relacji. I łatwo możesz wpaść w pułapkę toksycznego związku.

 Jak osiągnąć spełnienie w miłości?

Niezbędne jest to, co najtrudniejsze:

Uświadom sobie, że chcesz mieć  mężczyznę albo kobietę, BO CHCESZ. 

Jeżeli potrzebujesz konsultacji w sprawie swojego związku – skontaktuj się ze mną. Chętnie pomogę podczas sesji ustawień hellingerowskich lub przy afirmacjach.