Co to są afirmacje i jak sprawić, żeby były skuteczne?

co-to-sa-afirmacje

Dla mnie afirmacje to magia słów, by realizować swoje cele z radością i lekkością. Z przyjemnością stanę się Twoim przewodnikiem i pomogę skierować Twoją energię tam, gdzie jej najbardziej potrzebujesz.

Co to znaczy afirmacja?

Słowo afirmacja pochodzi od łacińskiego affirmare, co oznacza  „potwierdzać, zapewniać”. Jest to wyrażenie zgody na coś, uznanie czegoś za dobre. W psychologii oznacza zdania wpływające na przekonywaniu siebie w myślach na swój własny temat.

Dlaczego afirmacje są skuteczne?

Nasz umysł składa się ze świadomości i z podświadomości. Świadomość to jest tylko 10% całego umysłu i ona właśnie odpowiada za rozumienie logiczne myślenie i krytyczne myślenie.  Podświadomość z kolei to jest aż 90% całego naszego umysłu! 

W naszej podświadomości mamy:

  • przekonania, 
  • emocje, 
  • wartości, 
  • zwyczaje, 
  • wyobraźnię,
  • intuicję. 

Czyli tak naprawdę bardziej funkcjonujemy naszą podświadomością niż świadomością. 

Może się okazać, że w naszej podświadomości mamy złe przekonania, a nie nasze wartości i zwyczaje. Mamy w podświadomości to, co nam wpojono lub zautomatyzowano. Dlatego bardzo często funkcjonujemy w zły sposób, nawet nie zdając sobie sprawy z prawdziwej przyczyny tej sytuacji.

Jak działa nasza podświadomość?

Od dzieciństwa często wpaja nam się rzeczy i lęki, które nie są ani nasze, ani dobre. 

Przykład: gdy chcemy coś osiągnąć i mamy plan lub marzenie, to często słyszymy przysłowie od znajomych, lub od rodziny “za wysokie progi na twoje nogi”. 

Jest to “tylko” przysłowie, ale również bardzo niebezpieczne przekonanie. Słysząc takie słowa i zapamiętując je, budujemy w naszym systemie ograniczenia. Teraz wyobraź sobie, że z tego przysłowia „za wysokie progi na twoje nogi” powstaje przekonanie, że “nie jestem wartościową osobą”. 

Jak powstają w naszym umyśle przekonania?

Budujemy w sobie przekonanie, że nam się nie uda, że nie potrafimy. Sami wpajamy sobie myślenie, że jesteśmy zbyt mali, aby coś osiągnąć. A tym samym odbieramy sobie szansę na realizację naszych marzeń i często na lepsze życie. 

I teraz takie negatywne przekonanie na swój temat słyszymy setki razy, jak nie więcej. 

I zaczynamy w nie wierzyć. 

Te słowa, czasem wypowiedziane mimochodem przez kogoś innego, stają się naszą rzeczywistością. Naszym ograniczeniem. 

Jak stosować afirmacje?

I tutaj do akcji wkraczają afirmacje jako zaprzeczanie czegoś negatywnego. Gdy masz w głowie przekonanie “ nie jestem wartościowy”, to trzeba popracować nas zmianą tego przekonania. Zmienić złe postrzeganie swojej osoby na dobre i tak zacząć o sobie mówić lub pisać. 

Pomyśl: “jestem wartościową osobą” – w ten sposób zamieniasz w swojej podświadomości negatywne przekonania na pozytywne. 

Możesz to również pisać, jeśli jesteś wzrokowcem i potrzebujesz takiego wzmocnienia wizualnego.  Twoim zadaniem jest tak długo powtarzać “jestem wartościowym osobą”, aż to poczujesz! 

Aż w to uwierzysz i zrozumiesz, że to jest prawda. 

Afirmacje pozytywne – jak zacząć?

Wystarczy zeszyt i długopis. 

Zacznij od takich króciutkich afirmacji:

  • jestem bezpieczna,
  • jestem wartościowy,
  • jestem dobrym człowiekiem,
  • ufam sobie,
  • zasługuję na dobro,
  • zasługuję na miłość,
  • zasługuję na szczęście,
  • lubię siebie,
  • akceptuję siebie.

To tylko przykłady, Twoje afirmacje muszą wypływać z Ciebie. 

Pisz lub wypowiadaj je tak długo, aż będziesz się dobrze czuć z tą afirmacją. Może wydaje Ci się, że to jest za łatwe. “Napiszę sobie 100 razy afirmacje”.  I co z tego? Co to zmieni? Przecież to nic ciężkiego…

Afirmacje jako akceptacja siebie

No i tutaj jest mały “haczyk”, jak wszędzie oczywiście. 

Pamiętaj, że Twoja podświadomość cały była karmiona informacjami, że nie jesteś wartościową osobą. A nagle Ty jej mówisz, że jest inaczej. Wtedy ona może zacząć się bronić, bo to, co jej wpojono, to dla niej jedyna prawda

Przekonania, dobre czy złe, mają za zadanie nas chronić. I tutaj dochodzimy znowu do tej słynnej “strefy komfortu”. Afirmacje spowodują, że trzeba będzie to pseudo-bezpieczne miejsce opuścić. Zmierzyć się ze wspomnieniami. Nie bój się tego – to naturalny etap

W momencie, kiedy pojawi się negatywna myśl o sobie, przekieruj ją w stronę dobra. Uświadom sobie, że tak naprawdę nie chcesz myśleć o sobie w zły sposób. Że wybierasz dobro, zaufanie. 

Myśl o sobie pozytywnie, pisz to, co Ci serce dyktuje. Pisz, pisz…i nie przestawaj.

Afirmacje dla dobrego życia

Afirmacje są bardzo silnym narzędziem, aby zmienić przekonania. Oczywiście to wymaga czasu. Nie mogę ci powiedzieć czy potrzebujesz na to 20 min lub 20 godzin. To jest bardzo indywidualne. Pytanie jak silne przekonania masz na swój temat. Z czym się mierzysz. 

Przypomnij sobie, że przez X lat, cały czas było Ci wpajane, że nie jesteś wartościowym osobą. Pomyśl, że w twojej podświadomości, jest zapisany, jak na twardym dysku w komputerze, negatywny obraz samego siebie. Ale jednego jestem pewna: jeżeli zostaniesz przy afirmacji pozytywnej, to osiągniesz swój cel. 

Powtarzanie i pisanie afirmacji są jednym z najtańszych sposobów, aby wymazać niechciane przekonania. Pozbyć się balastu, który nie służy ani Tobie, ani Twoim planom. Pozytywne myślenie o samym sobie to początek Twojej drogi. Oznacza zmianę Twojego życia, spotkanie miłości, osiągnięcie marzeń, w zasięgu ręki sukces, na którym Ci zależy. Kreujesz siebie, z twoimi przekonaniami i wartościami.

Stosowanie afirmacji to proces. Fantastyczny, przynoszący efekty sposób, ale nie nastawiaj się, że zadziała po jednym razie. Dlatego kluczem jest zbudowanie silnej bazy w samym sobie. Na tyle silnej, aby jakiekolwiek opinie otoczenia nie podcinały Tobie skrzydeł. Warto sobie zaufać i pozwolić na szczęście.

Życzę ci wytrwałości. Mocno wierzę, że Ci się uda! 

Jeżeli potrzebujesz motywacji, żeby rozpocząć afirmacje lub chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat – skontaktuj się ze mną. Napisz lub zadzwoń – pomogę Ci.